• ul. gen. Włodzimierza Potasińskiego 11D/1, Niepołomice | Nr domofonu: 25
  • Pn-Pt: 10.00 - 18.00

Czy różnorodność w diecie jest kluczowa?

Soplówka jeżowata - Aktywna Dietetyka

Czy różnorodność w diecie jest kluczowa?

Spożywanie szerokiej gamy produktów ma duże znaczenie w zapewnieniu odpowiedniej ilości miko i makroelementów w naszym organizmie, co finalnie pozwala cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem na co dzień.


Niestety nagminny brak czasu, nadmiar obowiązków i pośpiech sprawia, że nasza codzienna dieta często staje się monotonna. Powtarzające się posiłki z tymi samymi produktami (najbardziej przez nas lubionymi i znanymi ), nie zważając na to czy w ciągu dnia pojawia się stres, aktywność fizyczna, przemęczenie czy zbyt krótki czas snu. Ilość jedzenia i kalorii jest bardzo podobna i często nieodpowiednio dopasowana do naszego zapotrzebowania. Taki utarty schemat w końcu doprowadza nasz organizm do niedoborów, a co za tym idzie do osłabienia odporności i chorób.

Kiedy ciało daje sygnały ostrzegawcze, bo doprowadziłeś do wyczerpania swojego organizmu, konieczne będzie świadome sięganie po produkty żywnościowe, które wpłyną na poprawę stanu zdrowia zamiast od razu stosować leki po których mogą pojawić się efekty uboczne.
Na szczęście coraz więcej uwagi zwraca się na żywienie jako naturalny sposób zapobiegania niektórym schorzeniom.

Dzisiaj chciałam Wam przybliżyć SOPLÓWKĘ JEŻOWATĄ (HERICIUM ERINACEUS) – grzyb, który w Polsce jest gatunkiem zagrożonym, rozwijającym się w lasach liściastych na słabych/ obumierających i starych pniach dębów czy buków.
Właśnie w nich drzemie prawdziwa moc, która została potwierdzona już w kilku badaniach klinicznych dotyczących leczenia w chorobach nowotworowych, wspomagające  leczenie nowotworowe jak i w zaburzeniach neurodegeneracyjnych, które prowadzą min. do choroby Parkinsona czy Alzheimera. Ale to nie koniec bo właściwości soplówki mają wpływ również na leczenie wrzodów żołądka i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

 

Co jest tak cenne w soplówce jeżowatej?

Otóż min. L-ergotioneina (ET)- jest to pochodna tiolowo-tionowa z histydyny, która występuje w dużych ilościach właśnie w grzybach. Nazywana „witaminą długowieczności” jest bardzo dobrze przyswajany w jelitach i oprócz działania silnie przeciwutleniającego jest opisywany jako środek neuroprotekcyjny przeciwko agregacji białek (łączenia się białek) co może mieć wpływ na powstawanie chorób neurodegeneracyjnych.


Oczywiście, że nie ma „złotego środka” na wszystko, tak jak nie ma magicznej tabletki, która sprawiłaby, że można jeść co tylko dusza zapragnie i nie tyć. Ale skoro możemy zauważyć jakie złe lub pozytywne efekty zdrowotne możemy wywierać właśnie dzięki wyborom żywieniowym, to tym bardziej powinniśmy dbać o ich odpowiedni wybór, jednocześnie cały czas poszerzając swoją dietę o kolejne produkty.

 

 

Soplówka jeżowata i pomysł na makaron w sosie koperkowo-śmietankowym:

Soplówka jeżowata - przepis na makaron - Aktywna Dietetyka

Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę na temat tego wyjątkowego grzyba, wklejam kilka prac naukowych:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21779573/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21846141/